Roncsolásmentes anyagvizsgálat – Magas színvonalú szolgáltatások és befektetünk a legújabb technológiákba

VT – Szemrevételezéses vizsgálat

A szemrevételezéses vizsgálat során a vizsgálandó területet vizuálisan ellenőrzik, hogy észleljék a látható hibákat vagy rendellenességeket, például repedéseket, korróziót, deformációt vagy egyéb felületi hibákat. 

Egyszerű és gyors módszer, amely azonnali visszajelzést ad a vizsgálat eredményéről, de csak a felszíni hibák észlelésére alkalmas.

A szemrevételezéses vizsgálat gyakran az első lépés a roncsolásmentes vizsgálatok során, és más módszerekkel (például ultrahangos, röntgen vagy mágnesezhető poros vizsgálat) kombinálva nyújt átfogóbb képet a vizsgált anyagok állapotáról.

PT – Folyadékbehatolásos vizsgálat

A folyadékbehatolásos vizsgálat (vagy penetrációs vizsgálat) egy nem destruktív vizsgálati módszer, amelyet főként a fémek, műanyagok és egyéb anyagok felületi hibáinak észlelésére használnak. Ennek a módszernek a lényege, hogy a vizsgálandó anyag felületére egy speciális folyadékot visznek fel, amely a felületi repedésekbe vagy pórusokba behatol.

A vizsgálat viszonylag egyszerű, költséghatékony és nem károsítja a vizsgált anyagot, ugyanakkor nagy érzékenységgel bír a felületi hibák észlelésére.

MT – Mágnesezhető poros vizsgálat

A mágnesezhető poros vizsgálat egy olyan roncsolásmentes vizsgálati eljárás, amelyet elsősorban a fémszerkezetek felületi és közel felszíni hibáinak detektálására használnak.

Gyors és hatékony, valamint képes kicsi, sekély hibák detektálására is. A vizsgálandó tárgyat elektromágneses mezővel vagy állandó mágnessel mágnesezik. Ezáltal a felületi és közel felszíni hibák, mint például repedések, rés vagy egyéb deformációk, mágneses fluxus zavarokat okoznak.

RT – Radiográfiai vizsgálat

A radiográfiai vizsgálat röntgen- vagy gamma-sugárzást használ az anyag belső szerkezetének és hibáinak feltérképezésére. A radiográfiai vizsgálat során röntgen- vagy gamma-sugarakat bocsátanak át az anyagon. A sugárzás a különböző anyagokkal való kölcsönhatása révén képet alkot a szerkezetről. Az anyagok sűrűsége és a hibák (pl. repedések, üregek) eltérő módon befolyásolják a sugárzás áthaladását, így a röntgenfilm vagy digitális érzékelő képet ad a vizsgált területről.

DRT – Digitális radiográfiai vizsgálat

A digitális radiográfia a radiográfiai vizsgálatok modern és hatékony formája, melynek segítségével az anyagok belső szerkezete és esetleges hibái láthatóvá válnak. A hagyományos röntgenfelvételekkel ellentétben a digitális változatnak számos előnye van, pl. a digitális képek azonnal megjeleníthetők, ami gyorsabb elemzést és döntéshozatalt tesz lehetővé. A digitális technológia lehetővé teszi a képminőség javítását, például a kontraszt és a fényerő módosításával. A digitális felvételek könnyen tárolhatók, archiválhatók és megoszthatók más szakemberekkel.

UT – Ultrahangos vizsgálat

Az ultrahangos vizsgálat során magas frekvenciájú hanghullámokat bocsátanak ki az anyagba, amelyeket egy érzékelő (transzducer) segítségével mérnek. A hanghullámok az anyag különböző rétegein és hibáin (például repedéseken, üregeken) keresztül haladnak, és ezek visszaverődése alapján képet alkothatunk az anyag belső szerkezetéről.

A belső hibák, például repedések, üregek, vagy egyéb elváltozások detektálása mellett a falvastagságok ellenőrzésére alkalmazható, különösen hegesztett vagy korrodált anyagok esetében.

UT-TOFD – Ultrahangos vizsgálat-TOFD eljárással

A TOFD (Time of Flight Diffraction) eljárás egy speciális ultrahangos vizsgálati technika.

A TOFD módszer lényege a diffrakciós hullámok időbeli elemzése, amelyek a hibák körül keletkeznek. A TOFD eljárás során két érzékelőt használnak, amelyek a vizsgált anyagon ellentétes irányban helyezkednek el. Az egyik érzékelő a hullámot kibocsátja, míg a másik érzékeli a visszavert hullámokat. Az érzékelők által mért időtartamok és amplitúdók alapján a TOFD képes az anyag belső szerkezetének pontosabb rekonstrukciójára, valamint a hibák mélységének és helyének meghatározására.

A TOFD eljárás képes a felszíntől távolabb elhelyezkedő, valamint a felszínen található hibák pontos detektálására, és különösen érzékeny a kisebb hibák és repedések észlelésére.

UT-PA – Ultrahangos vizsgálat-Fázisvezérelt eljárással

A fázisvezérelt ultrahangos vizsgálat (Phased Array Ultrasonics) egy fejlettebb ultrahangos vizsgálati eljárás, amely lehetővé teszi a hullámok irányának és fókuszának precíz beállítását, a részletes hibafelismerést és a szerkezetek állapotának pontos értékelését.

A módszer lényege, hogy a vizsgálat során több ultrahangos érzékelőt (transzducer) használnak, amelyek csoportokba rendezve, különböző fázisú jeleket bocsátanak ki. Ez lehetővé teszi a hullámok irányának és fókuszának változtatását, így a vizsgálat során különböző szögekből és mélységekből lehet információt nyerni.

A fázisvezérelt eljárás lehetővé teszi a részletesebb képalkotást, így a kisebb hibák is észlelhetők, valamint lehetővé teszi a háromdimenziós képalkotást, amely segíthet a hibák pontosabb lokalizálásában.

LT – Vákuumos tömörségvizsgálat

A vákuumos tömörségvizsgálat során a vizsgált objektumot vákuumba helyezik, és mérik a benne lévő levegő vagy folyadék mennyiségét. Ha a vizsgált anyagban repedések, pórusok vagy más hibák találhatók, akkor ezek lehetővé teszik a levegő vagy folyadék szivárgását, amit a vákuum szintjének változása jelez. A módszer képes érzékelni a mikroszkopikus hibákat is.

A vizsgálat hatékonysága függ a vizsgált anyag típusától és állapotától, de a módszer nem mindig alkalmazható minden típusú anyag esetében. Megfelelő alkalmazásával a potenciális hibák korai észlelésével csökkenthető a meghibásodások kockázata és növelhető a termékek élettartama.

ET – Örvényáramos vizsgálat

Az örvényáramos vizsgálat (Eddy Current Testing, ECT) egy olyan roncsolásmentes anyagvizsgálati módszer, amelyet széles körben alkalmaznak a fémek és fémes anyagok hibáinak és anyagjellemzőinek vizsgálatára. Az eljárás alapja az elektromágneses indukció, amely lehetővé teszi a felületi és közel felületi hibák észlelését, például repedéseket, korróziót vagy anyagelváltozásokat.

Az eljárás során egy elektromágneses tekercset (érzékelőt) használnak, amely egy váltakozó árammal működik. Ez a váltakozó áram mágneses teret hoz létre. Amikor a tekercs közel kerül a vizsgált fémfelülethez, a mágneses tér hatására örvényáramok keletkeznek a fémben. Ezek az örvényáramok a fém elektromos vezetőképességétől és mágneses tulajdonságaitól függenek. A keletkező örvényáramok hatással vannak a tekercsben áramló áramra, így a tekercs által mért elektromos jel változik. Az eltérések elemzése lehetővé teszi a hibák észlelését és a fém tulajdonságainak meghatározását.

Főként vezetőképes anyagok (fémek) vizsgálatára alkalmas, a fémalkatrészek felületi és közel felületi repedéseinek észlelésére, az anyagok korróziójának és a hőkezelés következtében bekövetkező anyagelváltozások vizsgálatára, a fémlemez vastagságának meghatározására, különösen bevonatok esetén.

PMI – Anyagösszetétel vizsgálat

A PMI (Positive Material Identification) vizsgálat fémes ötvözetek összetételének, ötvözőinek roncsolásmentes meghatározása röntgen- fluoreszcens módszerrel (XRF).

Ferrittartalom mérés 

Ausztenites és duplex anyagok, hegesztett varratok ferrittartalmának meghatározása roncsolásmentes módszerrel. 

Egyéb vizsgálatok: Szigetelés átütés vizsgálat